Stoisz przed wyborem szafy do domu. Zastanawiasz się, wybrać gotowe rozwiązanie czy pozwolić sobie na dopasowanie mebla do Twojego mieszkania? Przygotowałam dla Ciebie porównanie, które pozwoli Ci zdecydować, co jest dla Ciebie lepsze – zakup szafy Pax z Ikea czy zamówienie szafy u stolarza.
W moim przykładzie mam do zagospodarowania róg pokoju, na szafę mogę przeznaczyć 150cm. Wysokość pomieszczenia 245. W szafie będą przechowywane rzeczy osób dorosłych, w założonym przykładzie moje i męża oraz rzeczy sezonowe typu kołdry i buty.
Niewątpliwym atutem szaf z Ikei jest to, że można je zaprojektować i zamówić bez wychodzenia z domu. Tak też postanowiłam zrobić. Planner jest dość obciążający dla przeglądarki, ale ostatecznie ta jakoś sobie radzi, niekiedy trzeba poczekać na dłuższe wczytanie się produktu.
Ostatecznie decyduję się na 2 korpusy szaf, z których jeden ma 100 cm, drugi 50 cm o głębokości 58cm. Wysokość szafy to 236cm. Długo się zastanawiam nad drzwiami, bo jest duży wybór. Wybieram te ze średniej półki: białe z delikatnym prostym frezem. Gdybym miała problem z projektem lub wyborem, mogłabym poprosić o pomoc konsultanta w sklepie Ikea. Zamawiam transport do domu. W zależności od odległości cena wynosi od 90 do 200 zł w zależności od odległości od sklepu i wagi paczki. Dobra rada, jeśli w jednym zamówieniu planujesz kupić kilka rzeczy, sprawdź, czy transport nie wyjdzie taniej, jeśli podzielisz zamówienie na dwa. Czas oczekiwania dostawy wynosi od 2 do kilkunastu dni.
Widzicie tu zabudowę Pax zrobioną w Plannerze Ikea – polecam wszystkie plannery, można na nich szybko i łatwo zrobić prostą wizualizację zabudowy. Zdecydowałam się na drążek w obu szafach. Uwielbiam przechowywać rzeczy na wieszakach, ponieważ widzę, co tam wisi, a ubrania są od razu gotowe do założenia. Na półkach u góry planuję przechowywać pościel, a na dole – buty. Zdjęcie przedstawia zaplanowaną szafę. Z kolei szuflady będą przeznaczone na bieliznę. Widzicie, zostawiłam tu miejsce na dole po to, by móc przechowywać w pudełku np. kapelusze lub czapki.
Na tym przykładzie widać, że zostaje 9cm pustej przestrzeni. A przecież kurze same się nie wytrą. Wychodzę z założenia, że jeśli można sprzątać mniej, to warto o to zadbać, stąd jestem zwolenniczką zabudowy pod sufit. Rozważ, czy jej brak jest dla Ciebie wadą, czy zaletą.
Dla porównania wysłałam wizualizacje zapytanie do stolarza, z prośbą o propozycję szafy w identycznym układzie, z identycznymi wymiarami. Oto jego propozycja:
Poniżej przedstawiam, jak cenowo wypada porównanie gotowego produktu z szafą wykonaną na zamówienie.
Zobacz, że koszt szafy wychodzi podobny. Jakie są zalety każdego rozwiązania? Kiedy warto kupić szafę w Ikei, a kiedy zamówić ją u stolarza?
Rzeczywiście wybór nie jest taki oczywisty. Decyzja należy do Ciebie, mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie materiał pomoże wybrać tak, być była zadowolona z decyzji. Wszak szafa to zakup na lata.
Dodatkowo przygotowałam dla Ciebie coś, co pomoże Ci dobrze zagospodarować przestrzeń w szafie. Często jest tak, że brakuje w domu miejsca na przechowywanie odkurzaczy, suszarek do rozwieszania prania, deski do prasowania itp. Przygotowałam dla Ciebie listę suszarek stojących do rozwieszania prania, mieszczących się do standardowej szafy o głębokości 60cm.
Jeśli jednak poważnie zastanawiasz się nad wyborem i optymalnym wykorzystaniem przestrzeni w swojej szafie, zapisz się koniecznie na webinar Szafa z potencjałem. Zaprojektuj i wykorzystaj przestrzeń szafy zgodnie z Twoimi potrzebami. Webinar odbędzie się w poniedziałek 12.10.2020 r o godzinie 18:00. Zapisy się już teraz!
Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi przez DROB DESIGN, poznać tricki na projektowanie przestrzeni i skorzystać z mojej wiedzy, zapisz się na newsletter.